Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Vama Veche

Vama Veche je Rumunská vesnice na jižním cípu pobřeží Černého moře v těsné blízkosti Bulharských hranic. Původní název osady Ilanlik pocházel z turečtiny. Dnes je vesnice Vama Veche se svými 170 stálými obyvateli součástí obce Limanu.


Přímořská obec Vama Veche byla založena několika málo rodinami roku 1811 a její původní název "Ilanlîk" doslova znamená "Starý celní bod". Roku 1940 byla vesnice předána Bulharsku a i tehdy plnila funkci hraniční osady.


V období vlády komunistického režimu, byla oblast Vama Veche nepříliš turisticky významná, což ji umožnilo stát se jakou si disidentskou oázou. Díky poloze Vama Veche, která je v blízkosti Bulharských hranic se osada brzy stala vyhledávaným intelektuálním a protirežimním sqoutem. Osadu tvořilo stanové městečko a místní život byl situován podle vzoru nesvázaných Hipís. Vláda Nicolae Ceauşescu však nechal Vama Veche "svobodně" žít - toleraovala místní stanovou soadu a to i přes přísný zákaz stanování a dokonce přihmouřila oči i nad místním disidentským a svobodným smýšlením.


V devadesátých letech minulého století se oblast Vama Veche začala velice rychle rozvíjet, což vedlo místní domorodce k lobování za životní prostředí. Brzy se jim podařilo rozvoj a výstavbu zastavit a uchránit tak Vama veche před masovou turistikou. v roce 2003 se zde konal hudební festival, který si brzy získal popularitu a přinesl tak do obce tolik odmítaný turistický ruch.


Tento článek pojednává o obci Vama Veche, ale stejný název má i rumunská rocková kapela.Související články:
Rumunská riviera
Černé moře

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:dovolená v Rumunsku,Rumunsko,tipy na výlet,cestování po Rumunsku,rumunské hory,Banát,fotografie,pohoří v Rumunsku.
Foto ukázky
Banat a podunaji027.jpg
Výběr

Vznik Českých vesnic v Banátu První české vesnice v Banátu Od roku 1718 kdy byl uzavřen mír mezi Rakouskem a Tureckem byla oblast Banátu a Oltenie přidělena Rakousku
..více o Vznik Českých vesnic v Banátu

TagCloud
Kláštery - Jižní BukovinaDemografiesnowboardRumunsko po revoluciKlášter VoronetRumunskoTransylvaniaKlášter SucevitaHunedoara