Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Eibenthál

Osada s německým názvem Eibenthál byla založena roku 1827 v údolí (500 metrů nad mořem), podél potůčku Tisovice a za své jméno vděčí rozsáhlím tisovým lesům v okolí, kterých je dnes jako šafránu. Tehdejší osadníci pocházeli z Klatovska, Čáslavska a Berounska. V dnešní době zde žije největší Česká komunita v Rumunsku - asi 300 českých obyvatel a několik rumunských rodin. Tuto největší Českou komunitu v Rumunsku tvoří společně se sousední osadou Baia Nouă (Nové Doly). Roku 1912 byl v Eibenthálu postaven římskokatolický kostel, který je zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému a vysvěcen byl na Sv. Havla.


Roku 1934 bylo v Eibenthálu napočítáno stálých 600 obyvatel, v roce 1991 to bylo už jen kolem 400 obyvatel českého původu a v roce 2000 posledních 302 českých obyvatel. Místní se většinou živí prací v okolních dolech, ale těch je již dnes většina zavřených. V okolí je spousta zaniklých štol, v některých se těžil azbest. Z vrcholu Známana rozkládajícího se nad vesnicí jsou nádherné výhledy po okolí.


Nejbližší velké město Oršova leží asi 38km daleko. Od Dunaje, přehrady Železná vrata, je vzdálený asi 6 km. Eibenthál však nabízí především nádhernou přírodu. Ideálními výlety jsou procházka do nedaleké hornické vesnice Bígr, k historickému dolu na antracit - Ujbányje, za nádherným výhledem na 2 hodiny cesty vzdálený vršek s názvem Známana nebo třeba k peřejím eibentálského potůčku. Pro výlet autem je ideální hodinu jízdy vzdálená monumentální jeskyně Pestera Liliecilor u obce Dubová.


Český jazyk se zde udržel na poměrně dobré úrovni a většině místních rodin je používán jako mateřský jazyk, ten je však obohacen mnoha rumunismy a archajickými výrazy, které se v češtině již nepoužívají.Baia Nouă - Nové doly (maďarsky Ujbánie)

Baia Nouă je osada, která přirozeně navazuje na obec Eibenthal. Většina domů je zde tvořena domy pro dělníky (tzv.kolonie) v dolech, každý byl postaven pro 4 rodiny.

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:dovolená v Rumunsku,cestování po Rumunsku,Banát,pohoří v Rumunsku,češi v Rumunsku,fotografie,tipy na výlet,Rumunsko,banáty,banát.
Výběr

Gerník V Gerníku - rumunsky Gârnic, žije nejvíce českých rodin a jako jediná ze všech šesti Českých vesnic v rumunském Banátu má vlastní obecní
..více o Gerník