V horském údolí řeky Prahovy, založil roku 1695 rumunský princ Mihai Cantacuzino klášter Sinaia. Tento rumunský klášter dostal své jméno podle biblické hory Sinaj, pod kterou se též nachází klášter. V roce 2005 obývalo tento pravoslavný klášter 12 pravoslavných mnichů. Je tady též pochován bývalý rumunský ministerský předseda T. Ionescu. Místní krásná zvonice tvoří vstupní bránu a byla přistavěna za Nifona Popescu (1888-1909). Zvon dosahuje hmotnosti 1700kg a pochází z věže Colţea z Bukurešti.
Rumunský klášter Sinaia se nachází ve stejnojmeném malebném a dnes turisticky oblíbeném horském údolí. Skrz tuto oblast dnes prochází důležitá dopravní tepna spojující město Brašov s hlavním městem rumunska Bukurešťí. tento klášter dal podnět i pro název nedaleké osady, která se postupně rozrostla a dnes je Sinaia nejznámějším a velice luxusním rumunským horským střediskem. Klášter obsahuje dvě nádvoří, které jsou obklopeny nízkými budovami. U prostřed těchto nádvoří se tyčí kostely v byzantském slohu. Oba tyto kostely jsou na české poměry docela mladé, protože starší z nich „Biserica Veche“(veche=starý) byl zbudován roku 1695 a ten mladší „Biserica Mare“(Mare=velký) pochází dokonce až z roku 1846.
Klášter Sinaia nabízí i velkou spoustu uměleckých a historických děl. Zmíněná knihovna nabídne klenoty rodu Cantacuzinů a nejstarší rumunský překlad Bible. Klášter však nabízí mnohem víc - k vidění jsou zde například obrazy, které jsou vyvedené ve zlatých mozaikách typických pro novobyzantský sloh. Tyto obrazy vytvořil dánský malíř Aage Exner a jeho díla zde představují pět ikon. Jedna z nich zobrazuje Iosifa Gheorghiana - metropolita, který v roce 1903 kostel vysvětil, Krále Karla I. - symbol tehdy ztracených rumunských území: Bukoviny,Sedmihradska a Besarábie. Dálšími zde zobrazenými osobnostmi jsou Elisabeta de Wied nebo-li Carmen Sylva, princezna Maria a posledním zobrazeným je sám stavitel starého kostela - Mihail Cantacuzino. K vidění je zde i nádherný nábytek z javorového a dubového dřeva, které pochází z dílny Constantin Babic na Bukurešťské umělecké škole (Scoala de Arte si Meserii). Nádherný pozlacený královský trůn má na sobě královský erb s nápisem Nihil sine Deo - Nic bez Boha. Dalším nádherným uměleckým skvostem je epitaphion z hedvábí a zlata na bavlněném plátně. Tento zhotovila roku 1900 slavná Anna Roth. V roce 1895 při příležitosti 200. výročí starého kostela zde bylo otevřeno klášterní muzeum, které nabízí nejstarší expozici církevních předmětů na území Rumunska. Další prvenství si zajistil klášter díky Karlu I., který nechal jako vůbec první v Rumunsku celý kostel nasvítit elektrickými světly.
Rumunský prince Mihai Cantacuzino nechal zbudovat kostel Sinaia hned po svém návratu z pouti k hoře Sinaj. Stavba tohoto pravoslavného kláštera si vyžádala pět let (1690-1695). Klášter měl původně sloužit pouze 12 mnichům (stejně jako je 12 apoštolů) a díky své poloze na cestě mezi Brašovem a Bukureští, byl opevněn a sloužil zároveň jako pevnost chránící tuto trasu. V letech 1735-1739 během Rusko-Turecké války, byl klášter opuštěn, všechny cennosti byly ukryty do zvonu a po té zakopány, aby předešly rabování. Tento krok se ukázal být velmi prozíravým, protože turecká vojska porazila posádku Sinaie, která byla ukryta za zdmi kláštera - klášter byl vypálen a dokonce byly svrženy i hradby.
Ještě v polovině 19. století nepředstavovala Sinaia víc jak klášter a několik málo chýší. Roku 1864 byly klášterní budovy přiděleny rumunskému zdravotnictví, které využilo místních minerálních pramenů. Zřídila se zde nemocnici, sanatorium a z osady Sinaia se tak stalo vyhlášené rumunské lázeňské město.
Po roce 1947 byl klášter předán pod správu Bukurešťské arcidiecéze. V letech 1951-1957 nechal rumunský patriarcha obnovit budovy a zároveň zavedl do kláštera vodu, elektřinu a dokonce i plyn. Klášter Sinaia má dnes vlastní knihovnu, ve které uchovává některé klenoty patřící Cantacuzinově rodině - mezi takovéto unikáty patří např. nejstarší rumunský překlad Bible z roku 1668.
Starý kostel-Biserica Veche byl vybudován roku 1695. V nedávné době byl kostel uzavřen kvůli restaurování, ale dnes je opět otevřen veřejnosti a nabízí pohled na překrásnou výzdobu. Jeho původní malby vytvořil mistr Pârvu Mutu a poprvé byly zrestaurovány roku 1795.
Velký kostel-Biserica Mare byl vystavěn až v letech 1842-1846 a jeho výstavbu financoval klášter. Rumunský výbor pro civilní nemocnice ho v letech 1897 - 1903 nechal z části přestavět a rozšířit, čímž dodal klášteru v Sinaie dnešní podobu. Autorem návrhu dnešní podoby kostela byl architekt George Mandrea, který zde zkombinoval moldavský styl s valašským brâncovenesckým stylem a dodal tak klášteru zvláštní charakter.
Mezi jakousi zajímavost kostela patří zelený pás z glazovaný keramických destiček, který obtáčí celý kostel. Tento pruh je na třech místech přerušen podle místní pověry jako symbol jednoty Nejsvětější Trojice a zároveň je to symbol jednoty tří rumunských království.
Malované kláštery
Rumunská oblast Bukovina nabízí nepřeberné množství působivých malovaných kostelů a klášterů, které jsou známy i pro svá dokonalá opevnění
..více o Malované kláštery