Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Rovensko

Rovensko - rumunsky Ravensca se nachází v nejvyšší nadmořské výšce ze všech českých vesnic a to asi v 750 metrech nad mořem. Rovensko bylo založeno roku 1827 a rozléhá se přímo na jednom z hřebenů uprostřed horského masivu pohoří Munţii Almăjului, asi 7 km jihovýchodně od střediskové obce Şopotu Nou, pod jehož správu spadá. Rovensko získalo své jméno podle dvou místních potůčků - Ravensca Mică a Ravensca Mare, které pramení pod osadou a u rumunské vesnice Sicheviţa se spojují. Jméno Rovensko není tedy původem české. Brzo po příchodu osadníků, roku 1828, si čeští přistěhovalci za pomoci vojenské správy postavili dřevěný dům. Tento dům sloužil dlouhou dobu jako školní místnost pro místního učitele a zároveň byl i modlitebnou pro věřící. Do této modlitebny umístili obraz sv. Martina a jemu ho také zasvětili. Ve všech českých vesnicích již dávno měli kostely, jen v Rovensku stále chodili na bohoslužby do malé kapličky nebo do školy. Až roku 1922 byl v Rovensku vybudován dostatečně velký,zděný, římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie - vysvěcen na Sv. Martina. V Rovensku se dochoval nejpůvodnější oblastní český jazyk a to především díky jeho odlehlosti kdy nebyl tolik ovlivněn rumunštinou a srbštinou. S nejbližší českou vesnicí Gerníkem (15 km), Bígrem (30 km), ale i dalšími čtyřmi (krom obce Sumita) je Rovensko propojeno červenou turistickou značkou vyznačenou Klubem českých turistů. Elektřina byla do obce zavedena až v roce 1994 a místní obyvatelé se živí hlavně zemědělstvím.


V Rovensku se dnes nachází jeden obchod (je i hospodou), který nabízí i točené pivo. Výběr v obchodě není nikterak velký, ale místní ochota a vstřícnost je všudypřítomná, a proto není problém si zboží objednat. Vesnice má rozvedený vodovod po celé vesnici a navedený k napajedlům pro dobytek, proto vodu neznečišťujte.


Mezi zajímavosti místního okolí patří kaňon řeky Nery, který je vzdálený asi 8km severozápadně od Rovenska - kosek za vesnicí Şopotu Nou. Kaňon řeky je v některých místech opravdu velice úzký a proto je tady cesta vytesána do skalního masivu nad řekou, kterou snad podle některých bájí a pověstí vybudovali již Římané. Dalšími jednodenními výlety do okolí může být návštěva okolních českých vesnic, jako asi 16km vzdálený Gerník, nebo spíše dvoudenní pochod po červené turistické značce k obci Bígr, který je vzdálený asi 30 km. Při cestě k obci Gerník narazíte na soustavu unikátních vodních mlýnů "U Petra", kde se nabízí ideální možnost koupání v tůňkách a táboření. V Rovensku je nádherně jak v létě, tak i v zimě, když napadne sníh až po střechy chalup a po krajině se začnou prohánět studené větry „košavy“ - stává se místní život velmi krušný.Související články:
Fotografie Rovensko

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:fotografie,Rumunsko,tipy na výlet,,české vesnice,rumunské hory,češi v Rumunsku,Banát,dovolená v Rumunsku,cestování po Rumunsku.
Foto ukázky
Rovensko000.jpg
Výběr

Šumice Všechny české osady na území Banátu tvoří jakýsi jednotný celek, protože jejich katastry buď spolu sousedí, nebo jsou si blízké
..více o Šumice