Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Rumunsko po revoluci

RUMUNSKO PO REVOLUCI


Ekonomické podmínky byli v Rumunsku po pádu komunismu katastrofální a lidé měli velké potíže sehnat zaměstnání. V květnu roku 1990 se v Rumunsku konaly svobodné volby za účasti nezávislých stran a pozorovatelů. Největší podporu tehdy získala Fronta národní spásy. Předsedou rumunské vlády se stal Petre Roman, prezidentem byl zvolen Ion Iliescu. Takto postavená vláda však nebyla schopna efektivně a okamžitě řešit problémy země a již v červnu téhož roku se v Bukurešti konaly bouřlivé demonstrace s protivládním a protikomunistickým zaměřením. K potlačení těchto nepokojů využila vláda horníky z oblasti Gil, kteří byli vládou a odbory uspokojeni. Tito horníci šli proti vlastním spoluobčanům, studentům a kamarádům krutým násilím. Hospodářská situace Rumunska se postupně propadala a opět se začaly vyostřovat i vztahy k maďarské menšině.

V září roku 1991 titíž horníci, kteří brutálně zasáhli proti studentům a opozičním silám v roce 1990, se sjeli do Bukurešti a vynutili si odstoupení dosavadního předsedy vlády Petra Romana. Novým předsedou rumunské vlády se stal Teodor Stolojan. Bohužel ani další vlády nedokázaly udržet ekonomickou situaci v zemi a z mnoha Rumunů se stali levné pracovní síly v západní Evropě v naději rychlého výdělku k uživení rodiny ve sve domovské zemi. Tento trend migračních pracovníků pokračuje s mírnou stagnací prakticky do dnes, ale Rumunsko se již pomalu zotavuje a developeři přicházejí i do tohoto státu, takže se již přestává těmto pracovníkům vyplácet cestování na západ a nacházejí uplatnění ve své vlasti, která stále vzkvétá.

V tváří v tvář nelehké minulosti, zdánlivě nekonečnému otroctví, útlaku, ponižování, pustošení a okupacím se s ní Rumuni vyrovnali po svém. Mají v sobě zakořeněnu ohromnou vnitřní sílu, která staletími zesiluje a pohání celý rumunský národ vpřed. Rumuné vždy říkaváli, že hudba a smích jsou lékem na všechny nemoci a tímto heslem se řídí do dnes. Rumuni také často říkají frázi "Ce sa facem?" - volně přeloženo "Co s tím můžeme udělat?", kterou doprovází svěšená hlava, smutný pohled a hořkost v očích a hluboký povzdech...

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:rumunské hory,Transilvania,fotografie,Transylvania,Rumunsko,Dacia,cestování po Rumunsku,kmeny,tipy na výlet,Římané.
Foto ukázky
Timisoara026.jpg
Výběr

Nejhorší komunismus v Evropě Nejhorší komunismus v Evropě Vláda rumunských komunistů byla tím nejbrutálnějším režimem v celé východní Evropě
..více o Nejhorší komunismus v Evropě