Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Letovisko Mamaia

Rumunské lázeňské město Mamaia (Mamaja) se nachází na předměstí největšího Rumunské přístavu Constana na březích Černého moře v Rumunsku. Místní přímořská pláž má nádherně jemný písek, mělké vody a její rozměry jsou 8Km na délku a v několika místech dosahuje pláž šířky až 250/300 metrů. Na sever od města Mamaia se nacházejí ropné rafinerie Petromidia a Năvodari.


Letovisko Mamaia je v současnosti asi největším letním střediskem na území Rumunska, které omývají vody Černého moře. Její poloha je situována kousek na severovýchod od přístavního města Constanţa. Mamaia nemá mnoho stálích obyvatel, protože práce je zde pouze v letní sezóně. Pláž Mamaia je asi 8km dlouhá a má až 300 metrů na šířku, přičemž celá oblast Mamaja je jakým si pásem pevniny mezi Černým mořem a jezerem Siutghiol. Rumunské letovisko Mamaia se dokázelo během posledních několik let vzpamatovat, přitáhnout turisty, znovu ožít a dnes patří mezi vyhledávané evropské destinace.


Název městu Mamaia dali v podstatě Rumunské děti, které výrazem "mamaia" označují babičku. Mamaia je asi nejstarším letním rekreačním střediskem na rumunském pobřeží, Mamaja byla založena v roce 1906 na pásu písečné půdy, která odděluje Černé moře a jezero Siutghiol, které je jedno z největších rumunských jezer a svým mirerálním složením jsou jeho vody srovnatelné z Mrtvým mořem. Toto nejstarší přímořské letovisko v rumunsku se začalo rychle rozvíjet již po první sevětové, díky otevření místního Kasina, výstavbě vil, hotelů a ke slávě přispěl i král Ferdinand, který si zde zřídil své letní sídlo. Díky těmto faktorům se rumunská rekreační oblast Mamaia dostala na začátku 60. let mezi nejznámějších letní střediska v jihovýchodní Evropě.


Pláže oblasti Mamaia jsou určeny hlavně pro rodinnou turistiku, protože díky svým mělkým vodám nabízejí dostatek bezpečí. Pláže o délce více než 6km a o šířce cca 250 metrů májí vyhlášený jemný písek a sezóna zde začíná již v polovině května a končí až s příchodem měsíce října. Protože letovisko Mamaja leží na stejné zeměpisné šířce jako Azurové pobřeží, nabízí podobné a velice příznivé klima s teplotami od 25-30 stupňů celsia a sluníčko zde vydrží na obloze až 12 hodin denně.


Mamaia je dnes zkutečně Evropsky významným střediskem a dokazuje to místní konání 11. sjezdu hlav středo a východoevropských států, která zde proběhla ve dnech 27. a 28. května 2004. V současnosti nabízí Mamaja nepřeberné množství 4 a 5-ti hvězdičkových hotelů, soukromích klubů, restaurací s tradiční rumunskou kuchyní. Mezi turistická lákadla patří restaurace Hanul Pirajilor-Pirátská krčma, které má tvar pirátského škuneru a nachází se na ostrově Ovidiu. Večery Vám zde spříjemní místní bary, jakými jsou např. Cherhana, Orient, Melody, Vatra nebo pro příznivce bujaré zábavy nabízí několik diskoték. město nabídne i Hudební divadlo, vodní lunapark, Muzeum rumunského folkloru. Nad městem byla otevřená vyhlídková lanová dráha, ze které si můžete během 7 minutové jízdy prohlédnout celé město z výšky 50 metrů. Jedna jízda tímto vyhlídkovým zázrakem stojí cca 4-5 RON.Související články:
Rumunská riviera
Černé moře

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:rumunské hory,fotografie,dovolená v Rumunsku,Rumunsko,pohoří v Rumunsku,tipy na výlet,Banát,cestování po Rumunsku.
Výběr

Eforie Eforie je lázeňské město ležící u pobřeží Černého moře asi 14 km na jih od Konstanty, nedaleko jezera Techirghiol
..více o Eforie