Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Banát

Malebné rumunské pohoří Banát najdeme v jihozápadním cípu této postkomunistické země. Území Banátu je z jihu ohraničeno řekou Dunaj a za jeho územní počátek se označuje oblast od Kazaňské soutěsky až k vodní nádrži Železná vrata. Ze severu a severozápadu tuto oblast vymezuje nížina Cimpiatimisului a na východě řeky Timis a Mehadica, které Banát oddělují od pohoří Tarcu a Godeanu. Území Banátu můžeme rozdělit na pět samostatných horských celků. Jsou to Muntii Dognecea, Semenic, Aninei, Almaj a Locua. Nejvyšším vrcholem územní části Semenic, které se nachází v severovýchodní oblasti pohoří Banát je stejnojmená 1 444 metrů vysoká hora Semenic. Dalším významnějším vrcholem je Cununa se svými 1 047 metry nad mořem. Velká část pohoří je tvořena zvlněnými krasovými plošinami Cuptoara, Carasova, Anina, ale také hlubokými a dlouhými soutěskami jako je např. Prigor, Rudaria či Nera. Místní vápencové podloží dalo vzniknout ohromnému množství podzemích jeskyní a jeskynních systémů, které patří k největším a zároveň nejvyhledávanějším vcelém Rumunsku.


Další zajímavost, která táhne do Banátu české turisty jsou místní české vesnice, ve kterých již bezmála dvě století žijí naší krajané a došlo tak unikátnímu promíchání kultur. Místní čeští obyvatelé, kteří sem přesídlili za Rakouska-Uherska majíc těžit místní dřevo a osídlit místní hraniční hvozdy. Největší českou vesnicí Banátu je Gernik, ale najdeme tady i několik dalších vesnic, jakou je např. Svatá Helena, která je nejstarší dochovalou Českou vesnicí na území Banátu nebo česky pojmenovaná vesnice Rovensko či Bigar, Eibenthal, Orsova aj.TIP:

- pět ze šesti jmenovaných českých vesnic je v současnosti propojeno červenou turistickou trasou, kterou zde v letech 2000 a 2001 vyznačil svaz českých turistů za nemalého přispění místních dobrovolníků. Velmi příjemným zážitkem je projít si tuto turistickou trasu a získat tak jedinečný pohled na drobné odlišnosti v životě těchto vesnic, jejich mluvě a zvycích.


- protože turistické trasy vedou kolem místních salaší, můžete zde narazit na ovčácké psi. Nejlepší obranou je házení malých kamínků směrem k psovi - nikoliv však po něm!!! Pokud na zemi žádné kamení není stačí naznačit, že se pro kámen ohýbate a nebo zvednout ruku k nápřahu - místní psi jsou povětšinou z lidí vystrašení a proto by tyto zásady měly psa zahnat. Doporučuje se mít se sebou klacek, ten psovi nastavit aby se zakousl a přes území salaše ho přetáhnout jako na vodítku - :) nám toto metoda vyšla.Související články:
Český Banát
Baile Herculane
Fotografie Banát

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:tipy na výlet,cestování po Rumunsku,Banát,Rumunsko,pohoří v Rumunsku,fotografie,rumunské hory,dovolená v Rumunsku.
Foto ukázky
Zamek Peles
Výběr

Gurghiu Oblast pohoří zvaného Gurghiu je členem vulkanického masívu spolu s vrchy pohoří Harghita, které se nachází v západní části východních
..více o Gurghiu