Făgăraş je nejvyšším a zároveň nejrozsáhlejším pohořím Rumunska. V jeho útrobách se nachází nejvyšší vrchol Rumunska Moldoveanul, který sahá do výšky 2 544 metrů nad mořskou hladinou a v celém pohoří je několik desítek horských ples. Na západě fagarašské hory ohraničuje údolí řeky Olt a na východě klesají místní lesy až do sedla Tămaşului, kde pohoří Fagaraš navazuje na pohoří Piatra Craiului. Na jihovýchodě sousedí Fagaraš s horským masivem Iezer-Păpuşa, který je často přiřazován mezi masívy fagarašských hor. Území rozloha pohoří Fagaraš je 2 000 km2.
Pohoří Fagaraš je nejvyšším pohořím Rumunska, nabízí sedm vrcholů s nadmořskou výškou přesahující 2500 metrů mezi které patří i nejvyšším vrchol Rumunska, masivem Moldoveanul (2544 m). Rumunské hory nabízejí putování panenskou přírodou bez servisu hřebenových chat, ale za to s romantikou divokých hor. Místní hlavní trasa po hřebeni pohoří Fagaraš je dobře značená a vzdušnou čarou dlouhá cca 70 km. Odměnou za náročný sportovní a turistický výkon vám bude výjmečné setkání s nedotčenou přírodou, spousta nádherných vrcholů nabízejícími překrásné výhledy na okolí a spanek pod širým nebem na březích horských jezer nebo ve skrytu skalního převisu. O zajímavé momenty vás obohatí např. kamenitá soutěska Strunga, Dracului, tzv. Čaučeskův tunel – silnice protínající hlavní hřeben ve výšce 2040 metrů nad mořem, nebo malé krasové pohoří Piatra Craiului na východě Faragaše.
Z geologického hlediska je pohoří Fagaraš unikátní na pozorování činnosti čtvrtohorního zaledňování, protože celé pohoří Făgăraş bylo výrazně vymodelováno právě během doby ledové. Místní ledovce zde vytvořily unikátní široká neckovitá údolí se strmými stěnami, plesy a ledovcovými kary. Faragašské severní doliny jsou velmi strmé s příkrými srázy a jsou dlouhé cca 6km. 30 kilometrů dlouhé jižní doliny jsou povětšinou pusté a divoké.
Jižní skalnatá oblast pohoří Faraš pozvolna klesá v protáhlých stupních až k Argeşské pánvi. Místní horské potoky jsou zde méně časté než na straně severní. Celý masív Făgăraşe je podobně jako pohoří Bucegi tvořen povětšinou krystalickými břidlicemi, který je pro Jižní Karpaty typický. Fagarašské svahy jsou tvořeny dlouhými pásy povrchových břidlic. V oblasti mezi Chica Petrilor a Suru jsou často místní břidlice smíchány s krystalickým vápencem či mramorem nebo skutečným dolomitem. V oblasti sedla Portiţa Arpaşului se z vápencové břidlice vytvořilo zajímavé skalní okno Fereastra Zmeilor (Dračí okno). Téměř po celé své délce neklesne hlavní hřeben pohoří Fagaraše pod 2 000 m nad mořem. Jedinou výjimkou je v západní oblasti masivu sedlo Zîrnei, které sahá do výše 1 923 metrů. Šest místních vrcholů přesahuje výšku 2 500 metrů: Moldoveanul 2 544 m, Negoiu 2 535 m, Viştea Mare 2 527 m, Călţun 2 522 m, Vînătoarea Lui Buteanu 2 506 m a Dara 2 504 m. Jediná místní vysokohorská silnice se táhne dolinou Bîlea a hřben masivu protíná kilometrovým tunelem (tzv. Čaučeskův tunel) ve výšce 2040 metrů nad mořem.
Nejznámější z horských ples je Lac Bîlea 2 034 m, kde se na umělém ostrůvku nachází bývalá strážnice na rakousko-uherských hranicích Sedmihradska a Valašska. Mezi další známá plesa patří Lac Călţun 2 147, Lac Podragu 2 136 m, Lac Capra 2 241 m a Lac Avrig 2 011 m
Pohoří Făgăraş je také unikátní množstvím místních vodopádů. Nejmohutnější z nich jsou Cascadă Bîlea a Cascadă Capra, který několikrát přetíná výše zmíněnou horskou silnici vedoucí dolinou Bîlea a spojující místní župy Sibiu a Argeş. Na jižní straně pohoří se rozkládá i několik větších jezer z nichž nejvýznamnější je přehradní jezero Lac Vidraru 810 m. se zabudovanou vodní elektrárnou.
Příroda Făgăraşe je velmi rozmanitá a bohatá na vzácné druhy, jak z rostlinné tak živočišné říše. Rozsáhlým porostům málo dotčených horských lesů a pralesů odpovídá i hojně se vyskytující zvěř a to co do počtu jedinců, ale i druhů. Z velkých šelem zde můžeme potkat hojně se vyskytující medvěda nebo rysa ostrovida, ve vyšších polohách a dál od predátorů pak můžeme narazit na stáda kamzíků.
Rumunsko nabízí středně těžkou až těžkou vysokohorskou turistiku s mnoha variacemi těžkých či lehčích výstupů v překrásné až panenské přírodě. Všechny rumunské hory jsou jako stvořeny pro ideální a přesto velice dobrodružnou dovolenou. Pohoří Fagaraš je nejvyšším pohořím Rumunska, nabízí sedm vrcholů s nadmořskou výškou přesahující 2500 metrů mezi, které patří i nejvyšší vrchol Rumunska, masiv Moldoveanul(2544 m). Rumunské hory nabízejí putování panenskou přírodou bez servisu hřebenových chat, ale za to s romantikou divokých hor. Místní hlavní trasa po hřebeni pohoří Fagaraš je dobře značená a vzdušnou čarou dlouhá cca 70 km. Odměnou za náročný sportovní a turistický výkon vám bude výjmečné setkání s nedotčenou přírodou, spoustou nádherných vrcholů nabízejícími překrásné výhledy na okolí a spanek pod širým nebem na březích horských jezer nebo ve skrytu skalního převisu a pod.
O zajímavé momenty vás obohatí např. kamenitá soutěska Strunga, Dracului, tzv. Čaučeskův tunel – silnice protínající hlavní hřeben ve výšce 2040 metrů nad mořem nebo malé krasové pohoří Piatra Craiului na východě Faragaše.
Bucegi
Pohoří Bucegi se rozkládá na východním okraji Jižních Karpat a tvarem připomíná nepravidelnou podkovu
..více o Bucegi